Po co Szczyt?
Spis treści
Propozycje kierunkowych zmian w systemie oświaty przedstawiliśmy w 2022 roku w Obywatelskim Pakcie dla Edukacji, który podpisało ponad 70 organizacji, związki zawodowe i korporacje samorządowe, a w kolejnych miesiącach wszystkie prodemokratyczne partie polityczne.
We współpracy z prawnikami stworzyliśmy dokument “Nowe otwarcie. 10 rozwiązań na pierwsze 100 dni”, który także zyskał wsparcie ówczesnej demokratycznej opozycji. Po wyborach parlamentarnych w 2023 roku część rozwiązań zrealizowano, w tym zasadnicze podwyżki dla nauczycieli, odpartyjnienie kuratoriów, zmiany w podstawach programowych czy rozpoczęcie prac nad ustawą o prawach uczniowskich.
W styczniu 2023 roku zorganizowaliśmy pierwszy Szczyt dla Edukacji i wspólnie z samorządowcami, związkowcami, akademikami, nauczycielami i dyrektorami, a także młodymi ludźmi, sformułowaliśmy aż 114 rekomendacji i rozwiązań dla systemu oświaty. Na drugim Szczycie powstała „Mapa drogowa dla edukacji” – wizja polityki edukacyjnej do 2040 roku.
Wiosną 2024 po 3. szczycie eksperci SOS dla Edukacji opracowali rekomendacje do powstającego w Instytucie Badań Edukacyjnych profilu absolwenta i absolwentki polskiej szkoły oraz do modelu nowej podstawy programowej. Postulujemy budowanie procesu nauczania i uczenia się wokół kompetencji kluczowych, w tym przekrojowych, niezbędnych dziś młodym ludziom w dalszej nauce, a także w życiu zawodowym, publicznym i osobistym.