Wspólna Szkoła powstała w marcu 2022 roku z inicjatywy sieci SOS dla Edukacji. To nasza reakcja na agresję Rosji na Ukrainę. Od początku wojny w polskich szkołach i przedszkolach pojawiło się ponad 200 tysięcy ukraińskich dzieci, a około pół miliona młodych uchodźców i uchodźczyń uczyło się zdalnie. To ogromne wyzwanie, które wymaga szybkich i niestandardowych działań, dobrej współpracy i sprawnej komunikacji.

Wspólna Szkoła ma ułatwić działania i przepływ informacji. Tworzymy sieć instytucji zajmujących się edukacją oraz wsparciem psychospołecznym ukraińskich i polskich dzieci.

Co robimy?

  • Zbieramy informacje o programach prowadzonych przez organizacje pozarządowe i inne podmioty działające na rzecz ukraińskich dzieci w Polsce.
  • Wspieramy te instytucje w docieraniu do władz samorządowych, szkół i innych placówek edukacyjnych.
  • Wyszukujemy i popularyzujemy dobre praktyki i modele pracy związane z edukacją ukraińskich dzieci i młodzieży oraz wspierające ich rodziny.
  • Wymieniamy doświadczenia i informacje pomiędzy organizacjami pozarządowymi, publicznymi instytucjami edukacyjnymi i samorządami lokalnymi z całej Polski.
  • Proponujemy rozwiązania dla systemu edukacji i lokalnych społeczności we współpracy z międzynarodową grupą roboczą (Education Working Group) koordynowaną przez UNICEF.