Wspólna Szkoła. Wspólna czyli taka, która nie stawia nikogo w opozycji. W której potrzeby dzieci i młodzieży z Ukrainy są równie ważne co potrzeby polskich uczniów i uczennic. W której działania osób pracujących w placówkach są wzmacniane inicjatywami organizacji i samorządów.

Na rzecz takiej szkoły (i takiego społeczeństwa) działamy od pierwszych dni agresji Rosji na Ukrainę. 23 listopada podsumowaliśmy i podsumowałyśmy naszą pracę w gronie międzynarodowych i polskich organizacji społecznych na czele z UNICEF-em.

Działania NGO były dla szkół znaczącą pomocą. Organizacje zadbały o wsparcie osób nauczycielskich, dodatkowe zajęcia z języka polskiego jako obcego, podręczniki i wiele innych aspektów związanych z funkcjonowaniem dzieci i młodzieży z doświadczeniem uchodźstwa w edukacyjnej rzeczywistości. Chociaż minęło już prawie dziesięć miesięcy, potrzeby nadal są duże. Chcemy dalej pracować na rzecz wspólnej szkoły i lepszej przyszłości zarówno polskich, jak i ukraińskich dzieci.

A już w najbliższy poniedziałek zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie. Chcemy zatrzymać się na chwilę i w świątecznym nastroju podziękować za wspólną pracę oraz zjednoczenie się wokół tak ważnego tematu. To okazja do celebrowania tego, co już zrobiliśmy i zrobiłyśmy. Chcemy też spojrzeć w przyszłość z nadzieją.

Podczas wydarzenia będzie można obejrzeć wystawę polsko-ukraińskich inicjatyw sieci SOS Wspólna Szkoła.

Świąteczne spotkanie odbędzie się 19 grudnia 2022 roku w godzinach 16.30–19.00 w Warszawie, w Pracowni Duży Pokój przy ul. Wareckiej 4/6.

Udostępnij