Przyszłość świata zależy dziś od mądrej edukacji. 

Chcemy, by szkoła uczyła odpowiedzialności za siebie i innych, uważności i współdziałania. Dlatego wspieramy i łączymy nauczycieli. Razem z nimi rozwijamy i sprawdzamy nowoczesne metody pracy. Pomagamy wychodzić poza schematy w uczeniu i w szkolnych relacjach.

Bo jaka edukacja, taki świat.

To wizja i misja Fundacji Szkoła z Klasą – organizacji pozarządowej, która działa w obszarze edukacji od 2015 roku. Od tego czasu z propozycji fundacji skorzystało ponad 9 500 szkół, 150 000 nauczycielek i nauczycieli i 1 000 000 uczennic i uczniów.

Działania Szkoły z Klasą koncentrują się wokół mądrej edukacji i wspierania szkół w zmianie. Eksperci i ekspertki fundacji tworzą poradniki, materiały edukacyjne i gry, a przede wszystkim realizują programy, szkolenia i inne działania wspólnie z placówkami. Dzięki temu mogą wspierać grono nauczycielskie i dyrekcje w budowaniu innowacyjnych środowisk edukacyjnych, w których panuje atmosfera otwartości, szacunku i zaufania.

Razem w Klasie

W tym roku wśród propozycji fundacji pojawił się program Razem w Klasie skierowany do szkół podstawowych i ponadpodstawowych, do których dołączają osoby z doświadczeniem migracji i uchodźstwa, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Szkoły, które wezmą udział w programie, dostaną pakiety materiałów i szkolenie online dotyczące pracy z nimi. Ponadto każda placówka będzie mogła skorzystać ze wsparcia dostosowanego do jej indywidualnych potrzeb – m.in. warsztatów, tutoringu i konsultacji. Szkoły mogą też ubiegać się o dodatkowy grant w wysokości 10 000 zł.

Katarzyna Gajewska, koordynatorka projektu Razem w Klasie, mówiła w wywiadzie dla portalu NGO.pl: „Trzeba przede wszystkim wesprzeć nauczycieli, dostarczyć im materiały gotowe do wykorzystania już, podsunąć pomysły na to, co mogą z tymi klasami robić, by z wielokulturowych stawały się międzykulturowe.  

Stąd właśnie pomysł, żeby najpierw przygotować paczkę z materiałami, która niebawem będzie wysłana do tych dwóch tysięcy szkół. Przede wszystkim jest to przewodnik, w którym są pokazane kolejne kroki prowadzące do budowania klasy międzykulturowej. Czyli klasy, w której nie tylko dzieci polskie i ukraińskie, czy dzieci z innych kultur współistnieją obok siebie, ale faktycznie tworzą jedną, wspólną klasę”.

Inna działania Szkoły z Klasą

Wśród propozycji fundacji znajdują się też m.in.:

  • Szkoła z Klasą – program skierowany do zespołów nauczycielskich, które chcą zmieniać i rozwijać swoją pracę i swoje placówki. Pod okiem moderatorki lub moderatora będą pracować z wyzwaniami opartymi na nowoczesnych metodach, takich jak odwrócone nauczanie, design thinking itp. Uwaga! Rekrutacja trwa tylko do 2 października!
  • Asy Internetu – program, który wspiera osoby nauczające w mądrym i bezpiecznym wprowadzaniu uczennic i uczniów w wirtualny świat. Dzięki odpowiednim narzędziom młode osoby stają się dobrymi obywatelkami i obywatelami w internecie.

Wszystkie wymienione działania są bezpłatne.