Edukacja europejska to obecność Europy i europejskich wartości w codziennym życiu szkoły oraz w treściach nauczania wykorzystywanych do kształtowania kompetencji osób uczących się.
Edukacja europejska przygotowuje młodych ludzi do aktywnego udziału w budowaniu wspólnoty europejskiej razem z rówieśnikami z innych krajów, w oparciu o wspólne wartości, takie jak poszanowanie godności osoby ludzkiej, wolność, demokracja, równość, państwo prawa, poszanowanie praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości, równość, solidarność, tolerancja, niedyskryminacja, pluralizm, sprawiedliwość. Rozwija zainteresowanie sprawami europejskimi, ułatwia kształtowanie krytycznego myślenia na temat zachodzących w Europie procesów społecznych, kulturowych i politycznych oraz jest miejscem dyskusji o wyzwaniach wspólnych dla naszego kontynentu i możliwych rozwiązaniach.
Umożliwia osobom młodym ludziom doświadczanie Europy, pomaga w odkrywaniu tożsamości europejskiej, budowaniu identyfikacji ze wspólnotą europejską. Ułatwia poznawanie własnych praw jako obywateli Unii Europejskiej oraz możliwości edukacyjnych, zawodowych i życiowych, jakie daje młodym ludziom członkostwo Polski w UE. Wyposaża w wiedzę potrzebną do tego procesu, m.in. o integracji europejskiej, europejskiej różnorodności, o zasadach funkcjonowania UE i jej wpływie na codzienne życie obywatelek i obywateli. Edukacja europejska buduje odporność i siłę naszych społeczeństw w odpowiedzi na największe wyzwanie, jakie przed nami stoiobronę demokracji, rządów prawa i wartości europejskich w obliczu zagrożeń kryzysowych i wojennych.
Szkolna codzienność daje możliwość doświadczania wartości europejskich w praktyce – np. poprzez demokratyczny samorząd uczniowski, respektowanie praw osób uczących się, rozwiązywanie problemów poprzez dialog i szukanie konsensusu, wsparcie wolontariatu i aktywności społecznej. Wymiany uczniowskie i współpraca ze szkołami z innych krajów europejskich jako szkolny standard zwiększą gotowość młodych ludzi do życia w wielokulturowych społecznościach i ułatwią korzystanie ze swobody przemieszczania się po Europie jako wspólnej przestrzeni i wspólnym rynku – jednym z osiągnięć integracji europejskiej.