Debaty młodych
o przyszłości edukacji

O co w tym chodzi?

Z nadzieją śledzimy prace nad reformą edukacji – pierwsze zmiany mają wejść w życie już we wrześniu 2026 roku. Wyzwań jest wiele: jak przekształcić szkołę rywalizacji w szkołę współpracy? Jak przygotować uczniów na przyszłość, której jeszcze nie znamy?

Wierzymy, że bez głosu młodzieży żadna reforma się nie uda. Dlatego zachęcamy samorządy uczniowskie i młodzieżowe rady do organizowania debat – o ocenianiu, relacjach z nauczycielami, wsparciu psychologicznym i innych ważnych tematach. Wasze doświadczenia i pomysły mogą realnie wpłynąć na kształt nowej szkoły.

Dorośli też są mile widziani w tych rozmowach – ważne jednak, by to głos młodych wybrzmiał najmocniej.

Punktem wyjścia może być dyskusja o profilu absolwenta szkoły średniej. Jakie kompetencje, wiedzę i postawy powinna mieć osoba kończąca liceum, technikum czy szkołę branżową? Wasze opinie trafią do decydentów i pomogą zbudować edukację na miarę XXI wieku.

Zorganizuj debatę!

Zorganizujcie w swojej gminie i/lub szkole debatę o profilu absolwenta i absolwentki, a następnie opublikujcie wasze wnioski. Zachęćcie uczennice i uczniów, nauczycielki i nauczycieli oraz rodziców do udziału w dyskusji. Im więcej osób zabierze w tej rozmowie głos, tym lepiej!

  • Jeśli jesteś członkinią lub członkiem młodzieżowej rady gminy, miasta lub dzielnicy, zorganizuj lokalną debatę o polskiej szkole – o tym, co działa dobrze, co warto zmodyfikować, a wreszcie o tym, co należałoby w niej zmienić.
  • Jeśli jesteś uczennicą lub uczniem, zaproponuj zorganizowanie debaty władzom samorządu uczniowskiego albo zwróć się do wychowawcy lub innego dorosłego, który może pomóc przeprowadzić klasową lub szkolną dyskusję.


Zapraszając uczestniczki i uczestników debaty, zadbaj, aby reprezentowali oni możliwie szerokie spektrum poglądów.

1

Debata może mieć dowolną formułę, ale ważne, by toczyła się wokół wskazanych przez nas pytań. Zdecydujcie sami, jak chcecie ją przeprowadzić lub skorzystajcie ze scenariusza przygotowanego przez SOS dla Edukacji. Spotkanie powinno trwać ok. 2-2,5-godzin.

2

Jeśli chcecie otrzymać profesjonalne wsparcie w zakresie prowadzenia debat, móc uczestniczyć w webinarium szkoleniowym, a także skorzystać ze wsparcia naszych trenerów – zgłoście swoją debatę do SOS dla Edukacji!

3

Zapoznajcie się z materiałami dot. profilu absolwenta i absolwentki

* Pierwsza tura konsultacji została już zakończona. Jednak mamy zapewnienie od IBE, że nadesłane później uwagi również zostaną uwzględnione przez zespoły robocze.

4

Po spotkaniu prześlijcie relacją z wydarzenia i podsumowanie wniosków.

Spiszcie krótko, jak przebiegała dyskusja i jakie są wasze propozycje do wstępnego profilu absolwenta i absolwentki szkoły ponadpodstawowej. Dołączcie 2-4 zdjęcia z wydarzenia, po uzyskaniu zgody uczestników na ich publikację.

Skip to content