Od inwazji Rosji na Ukrainę minęło prawie dziewięć miesięcy. Za nami czas intensywnej pracy – od pierwszych działań interwencyjnych po szeroko zaplanowane projekty i wydarzenia. Przed nami dalsze wyzwania. Równie ważne, ale różne od tych, z którymi mieliśmy do czynienia do tej pory.

Po pierwszych odruchach serca i entuzjastycznych zrywach pomocowych przyszedł czas na mierzenie się z codziennymi trudnościami. Coraz więcej badań wskazuje, że poza realnym wsparciem Ukrainki i Ukraińcy spotykają się w Polsce z przejawami dyskryminacji i agresji. Trudna dla wszystkich sytuacja, niepewność geopolityczna i ekonomiczna wpływają na nastroje. M.in. dlatego potrzebujemy nowych rozwiązań, w tym działań systemowych i długofalowych projektów.

Zapraszamy na spotkanie online podsumowujące działania Wspólnej Szkoły i UNICEF-u. Chcemy porozmawiać o sukcesach i trudnościach z perspektywy szkół, samorządów i organizacji społecznych. Będziemy też dzielić się planami na przyszłość i powiemy o zmianach legislacyjnych dotyczących osób z Ukrainy przebywających w Polsce.

Zapraszamy do dołączenia do nas na platformie Zoom.

Data: 23 listopada, godz. 13.00–14.30

W oczekiwaniu na spotkanie warto zajrzeć do nagrania poprzedniego, podczas którego rozmawiałyśmy o współpracy NGO i bibliotek. W nagraniu znajdziecie szereg dobrych praktyk, dzięki którym biblioteki przy wsparciu organizacji społecznych stały się bezpiecznymi przestrzeniami, w których osoby z doświadczeniem uchodźstwa i migracji mogą się uczyć, korzystać ze wsparcia sprzętowego i merytorycznego, uczestniczyć w aktywnościach integrujących z lokalną społecznością, korzystać z ukraińskojęzycznej kultury i dbać o swój dobrostan.

Udostępnij