Maraton Pisania Listów to chyba jedna z najgłośniejszych akcji na świecie. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi jednoczą siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane, i odmienić ich los*. Piszemy listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los naszych bohaterów i bohaterek, oraz wysyłamy wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich.

A wszystko to dzięki Amnesty International – organizacji, która działa zarówno na rzecz pojedynczych, znanych z imienia i nazwiska osób, jak i całych społeczności.

Amnesty International jest kojarzona głównie z aktywizmem. To ważny, ale nie jedyny obszar jej działalności. Organizacja zajmuje się również edukacją na rzecz praw człowieka. Współdziała przy tym m.in. ze szkołami. Doświadczeni edukatorzy i edukatorki prowadzą zajęcia, podczas których młode osoby uczą się zauważać zachowania łamiące prawa człowieka i reagować na takie sytuacje. Warsztaty uczą krytycznego myślenia i analizy oraz rozwijają postawę empatii i asertywności.

Młode osoby mogą też łączyć się w Szkolnych Grupach Praw Człowieka, których celem jest promowanie tych praw w społeczności szkolnej. Uczniowie i uczennice przy wsparciu kadry pedagogicznej uczestniczą w warsztatach i realizują akcje na rzecz wolności, sprawiedliwości i solidarności.

* Tegoroczny maraton miał swój oficjalny finał 11 grudnia, jednak wciąż można się przyłączyć do pisania listów. To dobra propozycja na lekcję HiT-u lub godzinę wychowawczą.

Udostępnij