Prace nad Lex Czarnek odłożone do nowego roku 

Domy i ludzie, różowe tło

14 grudnia opozycja wygrała głosowanie w komisji sejmowej, w której miało się odbyć I czytanie “Lex Czarnek”. Projekt spadł z obrad Sejmu, choć na posiedzeniu plenarnym było już zapowiedziane jego drugie czytanie.

Stało się tak dzięki pełnej mobilizacji opozycji i aż 10 nieobecnych z PiS.

Początkowo pierwsze czytanie ustawy planowane było na 8 grudnia. Chwile wcześniej   minister edukacji wycofał się z zapisu o powoływaniu dyrektorek/ów. Ale krytycy ustawy wskazują, że to niewiele zmienia. 6 grudnia odbyło się w Sejmie wysłuchanie publiczne w sprawie planowanych przez rząd zmian w oświacie – zorganizowały je cztery partie opozycyjne, za namową ruchu „Wolna szkoła”, bezprecedensowej inicjatywy ponad 100 organizacji społecznych, najważniejszych związków samorządowych, stowarzyszeń dyrektorów szkół i związków nauczycielskich (w tym ZNP).

We wtorek 7 grudnia „Wolna szkoła” rozesłała posłom i posłankom apel o zablokowanie zmian w edukacji, a w środę o 17.00 zorganizowała kilkudziesięcioosobową pikietę pod Sejmem.

Konferencja Międzynarodowych Organizacji Pozarządowych Rady Europy w liście otwartym do premiera Morawieckiego, ministra Czarnka oraz posłów i posłanek na Sejm wyraża ostrą krytykę Lex Czarnek.

Spis treści

Skip to content