Inicjatywa Obywatelski HiT powstała w odpowiedzi na wprowadzenie w miejsce wiedzy o społeczeństwie w zakresie podstawowym w liceach, technikach i szkołach branżowych nowego przedmiotu – historia i teraźniejszość.

Grupę współtworzą eksperci organizacji od wielu lat zajmujących się edukacją historyczną i obywatelską, m.in. Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodka Karta, Szkoły Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego, Europejskiego Centrum Solidarności i Stowarzyszenia 61, akademicy oraz nauczycielki i nauczyciele, pasjonaci historii i wiedzy o społeczeństwie.

Na stronie Obywatelski HiT znajdziecie obszerną bazę materiałów edukacyjnych. To ponad 600 pozycji: filmów, scenariuszy lekcji, propozycji ćwiczeń, tekstów źródłowych, haseł słownikowych, itd. Wśród nich znajdują się materiały nowe – stworzone specjalnie do nauki HiT przez zespół nasz i inicjatywy partnerskie (m.in. Uczę HiT z CEOCyfrowy HiTHistoria BEZ KITU, Otwarta szkoła, Jak zrobić z HITu hit.

Materiały są uporządkowane merytorycznie (zgodnie z punktami podstawy programowej HiT) oraz ze względu na ich rodzaj (lekcje, filmy, teksty, itd.). Mamy nadzieję, że takie ułożenie treści ułatwi pracę Wam – nauczycielkom i nauczycielom, a także uczniom i uczennicom.

Uważamy, że bez rzetelnej edukacji dotyczącej historii najnowszej, a także bez krytycznej refleksji nad tym, jakich postaw wymaga od nas współczesny świat, trudno być świadomym i zaangażowanym obywatelem czy obywatelką. Jesteśmy przekonani, że opracowane i zebrane przez nas materiały pomogą pogłębić edukację historyczną i obywatelską, uczynić ją bardziej krytyczną, skuteczną i atrakcyjną dla młodych ludzi, a co za tym idzie – ułatwić im zrozumienie otaczającej nas rzeczywistości. Obywatelski HiT powstaje z myślą o nauczycielach i nauczycielkach, ale także uczennicach i uczniach, którzy uczą się nie tylko dat, ale także samodzielnego myślenia i angażują się obywatelsko.

Jeśli macie jakieś uwagi co do zawartości, układu treści lub macie własne propozycje materiałów, które Waszym zdaniem powinny być dostępne dla nauczycieli i nauczycielek – piszcie na adres szymon.rebowski@sosdlaedukacji.pl