Strona główna » Aktualności
Aktualności2023-03-16T11:57:20+02:00

Wolna Szkoła nagrodzona Noizz Zmiany 2022!

9 lutego, 2023|

Serwis internetowy Noizz.pl po raz kolejny zorganizował plebiscyt Noizz Zmiany – wyróżnienie dla osób i instytucji, firm i organizacji, „których działania pozytywnie wpływają na naszą codzienność oraz przyszłość polskiego społeczeństwa”. W kategorii Społeczeństwo zwyciężyła Wolna Szkoła. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz z kapituły nagrody mówiła:

Z własnego doświadczenia wiem, że dbanie o Polskę bardziej otwartą, inkluzywną, przyjazną, łatwiejszą do życia czasem jest bardzo trudne i przypomina walkę. W tym roku chcieliśmy nagrodzić tych, którzy poświęcili swój wolny czas, energię, hobby albo życie rodzinne na walkę o fundamenty demokratycznego państwa – o edukację przyszłych obywateli.

W zeszłym roku opór społeczny aż dwa razy przyczynił się do zawetowania ustaw o zmianie Prawa oświatowego nazywanych lex Czarnek. To w dużej mierze zasługa ludzi skupionych wokół Wolnej Szkoły.

Przedstawiciel Wspólnej Szkoły podczas odbierania nagrody podkreślił:

Pomimo czerwonej ekierki, pomimo tego czerwonego, buntowniczego koloru jest też aspekt tworzenia pozytywnej narracji o szkole i o systemie edukacji. […] To system edukacji ma kształtować przyszłych obywateli, obywatelki. […] Wierzymy głęboko, że edukacja jest najważniejsza, dlatego że kreuje kolejne pokolenia. Edukacja musi być naszym priorytetem.

Ogromnie się cieszymy z sukcesu Wolnej Szkoły i gratulujemy pozostałym laureatom i nominowanym!

Już 27 stycznia spotykamy się na Szczycie Edukacyjnym

9 lutego, 2023|

Szkoła kompetencji na miarę XXI wieku to temat jednego ze stolików dyskusyjnych pracujących w ramach Szczytu Edukacyjnego – wydarzenia, które odbędzie się już w najbliższy piątek w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Po co organizujemy Szczyt Edukacyjny?

Żeby rozmawiać o kształcie edukacji. Polskie szkoły potrzebują zmian, ale trzeba je wprowadzać rozsądnie – z uważnością na potrzeby wszystkich grup zaangażowanych w sprawy oświaty i bez dodatkowego obciążania kadry pedagogicznej, uczniów, uczennic i rodziców.

Nasze prace skupiają się na pięciu obszarach problemowych (każdy z nich odnosi się do dwóch postulatów Obywatelskiego Paktu dla Edukacji):

 • Samodzielna szkoła w zdecentralizowanym systemie oświaty
 • Dobrze finansowana szkoła dobrze wynagradzanych i docenianych nauczycieli i nauczycielek
 • Szkoła kompetencji na miarę XXI wieku
 • Szkoła równych szans, współpracy i dobrego traktowania
 • Szkoła demokracji i pluralizmu

Kto uczestniczy w rozmowach?

Przedstawicielki i przedstawiciele środowisk, które mają bezpośredni związek z edukacją:

 • uczennic i uczniów, nauczycieli i nauczycielek, dyrekcji szkół i środowisk akademickich – bo ważna jest zarówno praktyczna, jak i naukowa perspektywa szkoły;
 • samorządów – bo to one realizują zadania oświatowe, znają silne strony obecnego systemu i wiedzą, co w nim kuleje;
 • ugrupowań politycznych – bo to od rządu i parlamentu zależy wiele rozwiązań prawnych;
 • organizacji społecznych – bo od lat towarzyszymy szkołom w ich wyzwaniach, umiemy to robić i chcemy dalej działać.

Co zamierzamy osiągnąć?

Chcemy wspólnie stworzyć ramowy plan – zbiór rozwiązań, co do których zgodzą się różne grupy i które mogą zostać uwzględnione w programach i działaniach partii politycznych. Zgoda ponad podziałami jest szansą na realne i korzystne zmiany. To szczególnie ważne teraz – w roku wyborczym.

Co dalej?

Szczyt Edukacyjny jest sukcesem, bo zebraliśmy wokół tak ważnego tematu pokaźną grupę osób. Jednocześnie to tylko krok do celu.

W kolejnych miesiącach zorganizujemy konsultacje i lokalne debaty o edukacji. Będziemy też rozmawiać o wdrażaniu rozwiązań, zamawiać ekspertyzy prawne, współpracować ze szkołami, samorządami i demokratycznymi ugrupowaniami politycznymi. Jesteśmy przekonane i przekonani, że wspólne działania przyniosą efekty!

I – tak jak do tej pory – będziemy pisać Wam o tym, co robimy, i słuchać Waszych opinii. Już dziś możecie odwiedzić naszą stronę na Facebooku:

Jak możesz wesprzeć prace związane z rekomendacjami Obywatelskiego Paktu dla Edukacji?

7 lutego, 2023|

 

Jak możesz wesprzeć prace związane upowszechnianiem Paktu dla Edukacji?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują.

 


Szczyt Edukacyjny – partycypacyjnie o przyszłości edukacji

2 lutego, 2023|

Ponad 170 osób pracowało nad wizją zmian w oświacie podczas styczniowego Szczytu Edukacyjnego. Wypracowane propozycje rozwiązań są podstawą, na której można zbudować nowoczesną, przyjazną i sprawnie funkcjonującą szkołę.

„Przywrócić edukację społeczeństwu” – tym hasłem profesor Michał Federowicz z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN podsumował swoje wystąpienie podczas inauguracji Szczytu Edukacyjnego, który odbył się 27 stycznia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Przy organizacji szczytu przyświecała nam idea uspołecznienia debaty o systemie edukacji. Do rozmowy zaprosiliśmy środowiska, które tworzą szkoły, współpracują z nimi i specjalizują się w obszarze edukacji, a także samorządy lokalne, parlamentarzystów i parlamentarzystki. Jesteśmy przekonani, że tak powinno się projektować rozwiązania, które odpowiadają na aktualne potrzeby i są możliwe do realizacji.

Szczyt Edukacyjny był wielką obywatelską debatą o tym, jak naprawić polską szkołę. Naprawić, ale nie łatać starą konstrukcję, tylko mądrze ją zaprojektować i odbudować. Nie chcemy łatać dziur – będziemy burzyć niepotrzebne ściany, budować nowe pomieszczenia, dodamy więcej światła, zmienimy kolory i klimat szkoły, a przede wszystkim sposób pracy z dziećmi i młodymi ludźmi. Chcemy szkoły nowoczesnej i otwartej na lokalną społeczność i świat. Takiej, gdzie stawia się odważne pytania i szuka odpowiedzi na potrzeby uczennic i uczniów oraz wyzwania XXI wieku

– mówi Alicja Pacewicz, ekspertka edukacyjna z Sieci Organizacji Społecznych dla Edukacji.

W ramach szczytu pracowało 5 stolików tematycznych:

 • Samodzielna szkoła w zdecentralizowanym systemie oświaty
 • Dobrze finansowana szkoła dobrze wynagradzanych i docenianych nauczycieli i nauczycielek
 • Szkoła kompetencji na miarę XXI wieku
 • Szkoła równych szans, współpracy i dobrego traktowania
 • Szkoła demokracji i pluralizmu

Uczestniczki i uczestnicy rozmawiali zarówno o nauczycielskim pensum czy kompetencjach kuratoriów oświaty, jak i o wzmocnieniu roli samorządów uczniowskich, nauczaniu opartym o kompetencje kluczowe czy pracy z postawami demokratycznymi i obywatelskimi. Wypracowali ponad 120 propozycji rozwiązań prawnych, organizacyjnych i programowych.

Jesteśmy tu przede wszystkim dla uczniów, uczennic, nauczycielek i nauczycieli. To oni na co dzień budują społeczności szkolne. To oni angażują swój czas i energię i to oni zwykle najlepiej wiedzą, czego im potrzeba. Najlepsze, co możemy zrobić, to uważnie ich wysłuchać i wesprzeć

– podkreśla Karolina Prus-Wirzbicka, koordynatorka Szczytu Edukacyjnego.

Przy każdym stoliku wspólnie z dorosłymi pracowali młodzi ludzie ze szkół średnich, a nawet podstawowych! Zgodnie mówią, że ich głos musi zostać usłyszany. Chociaż już dziś są bardzo aktywni obywatelsko, deklarują jeszcze większe zaangażowanie – zarówno w propagowanie postulatów Obywatelskiego Paktu dla Edukacji, jak i w stwarzanie okazji do wymiany spostrzeżeń na temat szkoły między środowiskiem uczniowskim a kadrą pedagogiczną, samorządami, a nawet ugrupowaniami politycznymi.

Stworzone rozwiązania i głosy z dyskusji posłużą do dalszych prac. W najbliższych miesiącach planujemy konsultacje i lokalne debaty na temat zmian w systemie edukacji. Równolegle będziemy zamawiać ekspertyzy prawne, które pomogą skutecznie wprowadzić plany w życie. Mamy nadzieję, że głosy ze Szczytu Edukacyjnego wybrzmią też w programach wyborczych ugrupowań przed najbliższymi wyborami.

Szczyt Edukacyjny 27.01.2023

2 lutego, 2023|